News

Burma Challenge

Week 2 of the Burma Challenge saw all the members walking, jogging and running a mile on the track.  All participants were timed with some great running involved.  8 teams of 5 have been selected and following Thursday’s night event the following is the league table – 1 Longorchard (Philip McBain, Stephen Ryan, Frances Long, Tom Percy, Fiona Kelly) 34.12, 2 Moyneard (Padraig Crone, Lisa Quinlan, Tom McGrath, Ray Power, Toddy Sweeney) 36.01, 3 Moynetemple (Louise Fogarty, Deirdre Royce, Martin Kiely, Ber Spillane, Eamonn Kelly) 36.48, 4 Boulabeha (Angela Fogarty, Mary Langton, Breda McNamara, Edel Leahy, Olga Doyle) 37.43, 5 Moyne (David Russell, David Doyle, Della Hunter, Pauline O’Connell, William Lupton) 37.57, 6 Derryfadda (Nathan Bowe, Susan Fogarty, Sharon Kiely, Eileen Hackett, Imelda Flynn) 39.2, 7 Ballyerk (Richie Daly, Emma Leahy, Liz Power, Catherine Dunne, Mary Healy) 39.37, 8 Rahealty (Liam Kelly, Aisling Maher, Michelle Percy, Sharon Cantwell, Catriona Ryan) 40.19.  This Thursday is the handicap night were the leaders on the first night will be the last to go, with the back markers on that first night the first to go ensuring everyone will be back on the track near enough together.  Timekeepers will have their hands full!!  Everyone is asked to be at the track by 7.30pm at the latest. 

Munster Schools Track & Field Championships

The very best of luck to all our club representatives at the Munster Schools Track & Field Championships being held in the CIT, Cork this Saturday May 18 – Dylan McLoughlin, Aaron McLoughlin, Jack Hickey, Katie Bergin, Leona Maher and Louise Hickey. 

East Munster Track & Field Championships – Boys

Dylan McLoughlin, Aaron McLoughlin and Jack Hickey, representing CBS Thurles, competed in the East Munster Schools Track & Field Championship in Waterford last week with some tremendous results.  Dylan finished first in the Senior 800mts in 2.07.39, Aaron second in the junior walk in 6.56.97 and Jack first in the Senior 200mts in 24.92and fourth in the Senior 400mts.  Dylan and Jack were also members of the CBS 4 x 400mts relay team that set a new East Munster record for the event with a time of 3.44.67.   

County Juvenile Track & Field Championships

This coming weekend the County Juvenile Track & Field Championships take place in Templemore.  Saturday sees the U/13 to U/19 age groups in action from 11am for track events and 10am for field events with the U/9 to U/12 competitions taking place on Sunday from 11am.  The club has over 70 athletes competing which is a huge credit to all those involved.  It is great to see the commitment these athletes have to the club and each and everyone of them is wished the very best of luck in their competitions.  Competing on Saturday are Jack Hickey, Adam Spillane-Leane, Saoirse Doran, Olivia Ralph, Adam Phelan, Jessie Newman, Dylan McLoughlin, Leona Maher, Alana Maher, Conor Kavanagh, Paddy Cussen, Louise Hickey, Cathal Guilfoyle, Tara Gleeson, Jack Gleeson, Emma Gleeson, Jack Flanagan, Aisling Dwyer, Frank Doyle, Tomas Cussen, Mary Cussen, Rachel Butler and Katie Bergin.  On Sunday the following will be competing – Ciara O’Dwyer, Rogan Lyons, Ciara Joyce, Grainne Daly, Isabelle Murphy, Aoife Kavanagh, Molly Jones, Caoimhe Slevin, Muireann Casey, Conor Leahy, Bill O’Neill, Noah Murphy, Roisin Wall, Olive Spillane-Leane, Alana Spillane, Ava Tobin, Kate Tobin, Isabel Ralph, Ruth Phelan, Roisin O’Reilly, Aisling O’Reilly, Jim O’Neill, Aoibhin O’Dwyer, Faye Murphy, William Morrissey, Reiltin Morrissey, Sarah McGinley, Abbie Manton, Heidi Maher, Padraig Guilfoyle, Jack Guilfoyle, Niamh Gleeson, Billy Gleeson, Billy Flanagan, Arlene Flanagan, JP Everard, Michael Doyle, Maria Doyle, Eleanor Doyle, Saoirse Deegan, Grace Deegan, Daihi Cussen, Cathleen Cussen, Bill Cussen, Kate Concagh, Ailis Concagh, Niamh Cleere, Maebh Leahy.  With such a huge contingent of athletes taking part and many of our club officers and coaches involved in the running of the event we are looking for help from the parents on both days to ensure all athletes are looked after and brought to their respective events.  Everyone attending the competition should ensure they come well prepared for the weather, bring food to eat and be available to stay for the duration of the competitions which will probably go on until late afternoon on both days.  Again, we wish all our athletes the very best of luck. 

Mini Marathon 10k & 5k Run/Walk

Just 4 weeks remain to our annual road race.  The club will host a 10k Run and 5k Run/Walk commencing simultaneously at 12 noon on Monday 3rd June.   Entry fee is €15 for the 10k and €10 for the 5k.  Both events will be timed.  Prize money on offer will be as follows – 10k – 1st €100, 2nd €50, 3rd €30.  5k – 1st €50, 2nd €30, 3rd €20.  Bonus of €50 for breaking course record over 10k.  Medallions will be presented to all finishers with all over 16 very welcome to participate and to then enjoy the refreshments provided afterwards.  We have had some great racing over the years and this year should provide much of the same again.  Keep the date in mind. 

Burma Challenge

The 16th annual Burma Challenge got underway on Thursday night last with over 35 people walking, jogging and running the 5k. Ideal weather conditions made the night for everyone with some great times posted.  Liam Kelly led the field home with Louise Fogarty the leading lady.  Teams are now being put together for the rest of the challenge and these will be posted up on Thursday night.  This week all participants take to the track with a team mile challenge facing everyone.  Participants will be let off in waves, based on times or anticipated times, so we are looking for everyone to be at the track by 7.30pm at the latest. 

East Munster Schools Track & Field Championships

Three members of the club participated for their respective schools at last week’s East Munster Schools Track & Field Competition and scored some notable successes.  Leona Maher, representing Ursuline Thurles, finished second in the Junior 100mts (13.76) and third in the Long Jump (4.34). Louise Hickey, also representing Ursuline Thurles, finished second in the Junior Shot (8.30) and fourth in the 200mts (29.84).  Katie Bergin, representing Presentation Thurles finished second in both the Senior 200ts (28.17) and Long Jump (4.87).  Well done to all three athletes and the best of luck in the Munster finals.  The equivalent Boys competition takes place this Thursday May 9 in Waterford RSC and we wish all club members the very best of luck.

Road Racing

Club members were out in both Dundrum and Limerick during the past week for the Brendan Kinane 5k and Great Limerick Run respectively.  All were very competitive in their respective events and it is great to see the green and gold been worn proudly around the Country. 

2019 Games

Preparations are underway for our 2019 Track & Field Games to be held on Wednesday 10th July at 6.30pm.  Flyers have been making the rounds of the clubs around the Country and if feedback is anything to go by, we should once again have a great night of athletics on the cards.  Our two main headline races will be an attempt on the sub 4-minute mile for the men and sub 2.05-minute 800mts for ladies which were very nearly reached last year.  On the programme are races over 200mts and 400mts with additional mile and 800mts races along with long jump and weight for distance.  Entries have been submitted for some of these races and once the required numbers have been reached, we will be unable to accept further entries so don’t lose out.  Contact Martin on 087-2681524 or John on 086-8403515 or e-mail hello@moyneathleticclub.com for further details. 

Weekly Notes 28/04/2019

County Junior, Senior & Masters Track & Field Championships

Sunday, April 28, saw 19 athletes take part in the County Track & Field Championships hosted by Templemore Athletic Club.  With such a large contingent taking part, they all contributed to the winning of 4 sets of relay medals and an impressive 26 individual medals, made up of 12 gold, 8 silver and 6 bronze medals.  Double gold was won by Sinead Tynan in the O/45 400mts (77.70) and High Jump (1.25), Liz Power in the O/55 100mts (18.45) and 200mts (40.10) and Ray Power in the O/55 200mts (31.1) and 400mts (75.77) with Ray also winning a silver medal in the 100mts (15.30).  Gold medals also went the way of Michelle Percy in the O/40 800mts (2.56.4), Brigid Gleeson in the 0/45 800mts (2.46.75), Sean Burke in the Junior Long Jump (5.23), Emma Gleeson in the Junior 400mts (58.20), Katie Bergin in the Junior Long Jump (4.55) and Jack Hickey in the Junior 100mts.  Winning silver medals were Aisling Maher in the Senior 100mts (15.1) and 200mts (32.2), Ber Spillane in the O/35 400mts (72.40), Katie Bergin in the Junior 100mts and 200mts (28.3), Jessie Newman in the Junior 400mts (73.10) and Jack Hickey in the Junior 200mts (24.4).  Bronze medals were won by Aisling Dwyer in the Junior 100mts and 200mts (29.8), Siobhan Power in the O/35 100mts (14.79) and 200mts (31.3), Emma Gleeson in the Junior Long Jump (4.06) and Jack Hickey in the Junior 400mts (54.87),  While Rachel Butler and Leah Ralph did not manage to make it to the podium individual wise they were vital parts of the club relay teams that won their respective events.  The Junior Ladies team of Aisling Dwyer, Emma Gleeson, Rachel Butler and Katie Bergin won their event in 55.00 with the Senior team of Aisling Maher, Sharon Cantwell, Jessie Newman and Leah Ralph also collecting gold in 60.14.  The masters team won silver in a time of 60.82 with Siobhan Power, Ber Spillane, Brigid Gleeson and Sinead Tynan making up the quartet while our final team the Junior 4 x 400mts performed impressively to win their event in 3.48 represented by Sean Burke, Dylan McLoughlin, Nathan Bowe and Jack Hickey.  Well done to all the athletes involved on a great day.  Many thanks also to Martin, John, Paddy, Mark, Sharon, Eibhlis and Frank who greatly assisted with the competition on the day. 

Burma Challenge

The 16th annual Burma Challenge commences this Thursday night May 2 with a 5k walk, jog or run around the usual Burma route.  This starts at 7.30pm with everyone taking off from the start together.  Those participating are asked to be at the track by 7.15pm at the latest to register.  The challenge continues each of the following three Thursday nights of May 9, 16 and 23.  A one-mile team challenge on the track, a handicap over 5k and a team relay covering the 5k route are the other nights of the event.  The cost is €10.  Everyone is very welcome once they are over 16 years of age.  Contact John on 086-8403515 if you need any further information.  Refreshments for all afterwards.

County Juvenile Track & Field Championships

These championships take place on Saturday and Sunday May 11 and 12 in Templemore.  Athletes who are competing are asked to give their names and what events they are entering to Geraldine by this Friday May 3. 

Inter-Club Track and Field Challenge

In the interest of safety due to the approach of Storm Hannah it was decided to postpone the Inter-Club Track & Field Challenge on Friday last.  This has now been re-scheduled to Friday May 17 at 6.15pm.  Apologies for any inconvenience caused. 

Club Lotto

Winners this week were Roisin Flanagan and Eibhlis Purcell.  Many thanks to all for your support. 

Mini Marathon

The club will host our annual 10k mini marathon on Monday June 3 at 12 noon.  Also, on the programme is a 5k Run and Walk commencing at the same time as the 10k.  Entry fee is €15 for the 10k and €10 for the 5k.  Both events will be timed.  Prize money on offer will be as follows – 10k – 1st €100, 2nd €50, 3rd €30.  5k – 1st €50, 2nd €30, 3rd €20.  Medallions to all finishers. 

2019 Games

Following on from our very successful 70th anniversary games in 2019, the club will host the 2019 games on Wednesday 10th July at 6.30pm.  Again, we will be hoping for a sub 4-minute mile from the men and sub 2.05-minute 800mts for ladies.  On the programme are races over 200mts and 400mts with additional mile and 800mts races along with long jump and weight for distance.  Anyone interested in taking part in the event should contact Martin on 087-2681524 or John on 086-8403515 or e-mail hello@moyneathleticclub.com

Fixtures

Saturday May 11 – County U/13-U/19 Track & Field Championships – Templemore

Sunday May 12 – County U/9-U/12 Track & Field Championships – Templemore

Saturday May 25 – Munster U/9-U/11 Track & Field Championships – CIT Cork

Saturday June 8 – Munster U/12-U/19 Track & Field Championships – Templemore

Moyne AC Lotto

Follow Us On Facebook

Archives

Random Club Images

  • A photo on Flickr