Eibhlis

Cross Country Relays

12 teams from the club took part in the County Juvenile Cross Country Relays in Thurles with the Girls U/14 team and U/16 Mixed team wining bronze medals while he Girls U/10 and U/12 placed fourth.

Four teams took part in the Girls U/10 race where they were part of a total of 14 relay teams.  The team of Alana Spillane, Dearbhla Gleeson, Maeve Leahy and Reiltin Morrissey were just out of the medals in fourth place.  Finishing 10th overall was the team of Ruth Phelan, Orla Duggan, Mairead Duggan and Sara McGinley with the team of Mary Kate Ely, Emma Delaney, Ciara Fogarty and Eleanor Doyle just getting in ahead of Ellen Nolan, Laura Fogarty, Ciara Joyce and Isabella Jones for 11th and 12th respectively.  We had just one team in the Boys U/10 event – Jack Reddan, Sean Boland, Luke Walsh and Paddy Ely – with the four boys giving it everything they had to finish in 8th place from a total of 11 teams.

The Girls U/12 team of Amy Reddan, Saoirse Doran, Blathnaid Lloyd and Marian Campion along with sub Cara Delaney were unlucky to finish just out of the medals in fourth place.  In the Boys U/12 event the team of Cathal Guilfoyle, David Doyle, Adam Spillane-Leane and Adam Phelan came through for fifth place with John Delaney, Fred Power, Frank Doyle and Jimmy Campion finishing 7th just one place ahead of the team of Liam Ryan, Jack Gleeson, Jack Flanagan and Lorcan Burke in 8th.

The Girls U/14 event brought the first set of medals to the club when Louise Hickey, Tara Gleeson, Emma Leahy and Helen Cleere together with sub Aoife Dwyer faced tough opposition but to the credit of all four athletes they battled hard to finish third and win the bronze medals.  Well done girls.

The Boys also faced tough opposition with seven teams taking to the start line but Aaron McLoughlin, Aaron Moore, Jake Bowe and Liam Ryan ran their hearts out to finish 5th.

Our second set of medals came via the Mixed U/16 relay where six teams were in action but great credit is due to Dylan McLoughlin, Gavin Ryan, Emma Gleeson and Aisling Dwyer who all put in fantastic performances to finish 3rd and claim the bronze medals.  Well done to all four.

Our thanks to all the athletes for their commitment on Sunday and to all the parents and club members for their support and help on the day.   As always your help is invaluable.

Club Meeting

A meeting of the club officers and committee will take place this Wednesday night 8th November at 8.30pm sharp in the clubhouse.  All are asked to attend.

Signing In/Out

The club has an organised signing in/signing out procedure in place for all juvenile athletes attending training.  Parents/Guardians are asked to ensure that they comply with this procedure at all times.

Registration

All those attending and participating in training, either juvenile or adult, should be registered with the club for insurance purposes. Annual cost is €40 per adult and for juveniles the cost is €30 for 1 child, €60 for 2 children, and €80 for 3 children or €100 for four or more children.  Registration Forms are available in the club house.  New athletes registering will also need to produce a copy of their birth cert.  Please give completed forms and fees to club registrar Sinead McLoughlin.

Lotto

Congratulations to Tim Ryan, Lisheen our lotto winner this week.  Many thanks to everyone for their continued support of the club.

County Juvenile Cross Country Relay Teams

Following club trials the following are the teams for the County Juvenile Cross Country Relays on Sunday in Thurles.

Girls U/10 – 4 x 500mts

Team 1 – Alana Spillane, Dearbhla Gleeson, Maeve Leahy, Reiltin Morrissey

Team 2 – Ruth Phelan, Orla Duggan, Mairead Duggan, Sara McGinley

Team 3 – Mary Kate Ely, Emma Delaney, Ciara Fogarty, Kate Delaney

Team 4 – Ellen Nolan, Laura Fogarty, Ciara Joyce, Isabella Jones

Boys U/10 – 4 x 500mts

Team 1 – Jack Reddan, Sean Boland, Luke Walsh, Paddy Ely

Girls U/12 – 4 x 500mts

Team 1 – Amy Reddan, Saoirse Doran, Blathnaid Lloyd, Marian Campion (Sub Cara Delaney)

Boys U/12 – 4 x 500mts

Team 1 – Cathal Guilfoyle, David Doyle, Adam Spillane-Leane, Adam Phelan

Team 2 – John Delaney, Fred Power, Frank Doyle, Jimmy Campion

Team 3 – Liam Ryan, Jack Gleeson, Jack Flanagan, Lorcan Burke

Girls U/14 – 4 x 500mts

Team 1 – Louise Hickey, Helen Cleere, Tara Gleeson, Emma Leahy (Sub Aoife Dwyer)

Boys U/14 – 4 x 500mts

Team 1 – Aaron McLoughlin, Aaron Moore, Jake Bowe, Liam Ryan (Sub Cormac Kiely)

U/16 Mixed – 4 x 500mts

Team 1 – Dylan McLoughlin, Gavin Ryan, Emma Gleeson, Aisling Dwyer

Any of the above athletes who are unable to compete on Sunday please let one of the coaches know as soon as possible to allow them to substitute in other athletes.

County Masters Cross Country

Thurles Crokes Complex is the venue for the County Masters Cross Country on Sunday with the club having athletes compete in the men’s and ladies events.  We wish all athletes the best of luck.

Cross Country Relays

Trials for the Cross Country Relay’s to be held on Sunday next took place at training on Tuesday night last and the teams will be announced at training this Tuesday night.  All athletes selected should be in the Thurles Crokes Complex by 11.15am at the latest.  As this is a relay event it is extremely important that all athletes travel otherwise teams will be affected resulting in some athletes not being able to run on the day.  Best of luck to all competing.

County Novice “B” Cross Country Championships

Men’s Novice Team

Novice “B” County Champion

Novice “B” Ladies

 

 

 

 

 

 

 

 

 

For once it is our men who take centre stage following the running of the County Novice “B” Cross Country Championships in Moyglass.  An exceptional piece of running from Stephen Flanagan saw him completely dominate the men’s race to come home a clear and convincing winner and claim the title of County Novice “B” champion.  No matter what the opposition did, he did better, upping the pace considerably throughout the race leaving no one in doubt of his intentions to capture this elusive title.  He did so with great style and deservedly won the championship following many years of effort.  While Stephen deservedly receives the accolades for this victory lest we not forget the fantastic efforts of Jody Sweeney, Richard Daly and Pakie Bowe who all put in exceptional performances in a very competitive race, each having to fight their won respective battles with the opposition, to finish 6th, 11th and 13th respectively.  With a team score of 18pts it was a nervy wait for the official results to see if they could retain their title from last year but if anyone was in doubt about the tremendous competitive nature of this championship then the team results showed this with three clubs, Moyne, Dundrum and Moreabbey Milers all finishing on 18pts each, something that hasn’t happened, to my knowledge, in any competition of this nature before.  Because of the even scores, the result then comes down to the finishing place of the third placed team athlete, which decides the 1,2,3 and luck didn’t favour the tremendous efforts of our athletes as they were awarded the bronze medals. A huge well done to all four athletes on a fantastic day’s competition.

In the Ladies race the girls were very much up against it in retaining their title for another year but as always they all gave it their best shot.  In what was yet another competitive competition little or nothing separated the complete field of athletes with Kate Harrison leading them home in an excellent 7th place.  Aisling Maher came through for 9th just ahead of Sharon Kiely in 10th with Susan Fogarty 12th and Ber Spillane 14th.  The Girls once again got amongst the team medals combining to finish 3rd in the team competition.  Well done ladies on a great achievement.

From a club point of view it was once again great to see the honest effort from all the men and ladies and the great team spirit amongst the athletes is certainly shining through and long may it continue into the future.

County Juvenile “B” Cross Country Championships

A great day was had by our juvenile athletes in Moyglass at the County Juvenile “B” Cross Country championships where Louise Hickey and Emma Leahy were crowned County Champions while Aine Duggan and Helen Cleere were runners-up in their respective races with Jack Guilfoyle, Mairead Duggan, Olive Spillane Leane, Rogan Lyons, Blathnaid Lloyd, Maeve Leahy, Jack Reddan and Jack Gleeson all winning bronze individual medals.  In addition the Girls U/9, Girls & Boys U/11and Girls & Boys U/13 all won team medals.

The Girls U/9 had five club athletes competing and young Mairead Duggan led them home in an excellent fourth place with Olive Spillane Leane just yards behind in 7th.  Both Girls won bronze medals.  Next to cross the line was Laura Fogarty in 25th with Maria Doyle 26th and Niamh Gleeson 28th.  The Girls combined to win bronze medals in the team competition on a score of 36pts.  In the Boys race just Jack Guilfoyle and Rogan Lyons competed for the club but both came away with individual bronze medals following their 3rd and 10th places respectively.

The club had the biggest representation in the U/11 age group with 18 athletes in action between the Girls & Boys.  Very strong running from Blathnaid Lloyd and Maeve Leahy saw them finish 4th and 5th respectively and earn bronze medals and with the back-up of Dearbhla Gleeson in 11th the Girls won the silver medals in the team competition.  Cara Delaney came through for 23rd followed by her sister Emma in 25th with Orla Duggan 26th Ciara Fogarty 28th and Kate Delaney 30th to finish 5th in the club competition.  Jack Reddan and Jack Gleeson powered home to finish 5th and 8th in their event and also collect bronze medals.  With the backing of Jack Flanagan in in 16th they finished second in the club competition on 22pts.  Fred Power, Sean Boland, Sean Lyons, Frank Doyle and Jimmy Campion all battled it out to finish 18th, 19th, 20th 21st and 22nd. Coming through for 24th was John Delaney with Liam Ryan in 27th and Marty Kiely 34th.  With this strong contingent the club also finished 4th and 5th in the team competition.

The club had a one, two in the Girls U/13 race where Louise Hickey and Helen Cleere stole a march over the rest of the field with Louise crowned the County Champion and Helen winning the silver medal.  Tara Gleeson ran a very solid run for 11th and her effort saw this trio win the club title on 14pts.  Also in action were Una Duggan and Marian Campion who finished 15th and 18th respectively.  Our trio of Boys in their event combined to win bronze medals in the team competition with Cormac Burke in 10th, Cormac Kiely 11th and Liam Ryan 19th.

At U/15 level all three athletes who competed won individual medals with Emma Leahy crowned the Girls U/15 champion.  She was followed home by Aine Duggan who finished second to win the silver medal.  In the Boys race Cian Dunne came through for 3rd and win the bronze medal for his great effort.

Congratulations to all the athletes on their excellent performances in Moyglass and no doubt we will see many of them in action again on Sunday at the County Cross Country Relays.

Moyne AC Lotto

Follow Us On Facebook

Archives

Random Club Images

  • A photo on Flickr